Close

Novinky

20.9.2018 CD VLCI NATOČENO (Jirka)

U stolu sedělo sedm tváří. Hospodář vstal a přinesl chléb. První muž praví: Jen chlebem nás pohostil? Druhý děkoval za chléb. Třetímu se zdál nedopečený. Čtvrtý klel, žena ho připekla. Pátému byl přesolený. Šestý, sedmý. Jen pán domu měl radost, že dal, co měl. Tak stejně je naší radostí nové CD VLCI. Radostnější o cesty za inspirací do milovaných Novohradských hor, za Aničkou Tomanovou k břehům Divoké Orlice, za Janem Bulou do Lukova a Rokytnice, do pralesa k pramenům řeky Svratky, na Prudkou. Jako ten osmý muž u stolu děkuji Markétce a Aleškovi, Lukášovi, Pavlíně, Janě a ponejvíc nebesům za chvíle, kdy písně vznikaly. Vzít a poslechnout si je lze v záložce Hudba.

12.9.2018 VELKÉ MEZIŘÍČÍ – Den zdraví (Jirka)

Stěží se bude člověk cítit dobře a zdravě, nebude-li žít v harmonickém vztahu k bližním, sám sobě a k vesmíru. Takhle asi lze nejjednodušeji charakterizovat smysl celé akce. Setkání neobyčejně obyčejných lidí snažících se žít v duchu trvale udržitelného života, bez plamenných hesel politiků a bez destrukce fanatismu rozličných směrů. Velkomeziříčské náměstí pro tento den patřilo kovářům, zahradníkům, včelařům, ekologům, lékařům, bylinkářům a všem těm, kteří svojí smysluplnou mravenčí prací udržují porušený svět v rovnováze. Je nám ctí, že jsme směli ve svých písních být přítomni.

3.9.2018 STARÁ VODA U LIBAVÉ (Jirka)

Chtělo by se mi věřit, že naši krásnou zemi již nikdy nepřijde “zachránit” žádná z armád. Rudá armáda neměla problém zničit co jí přišlo pod ruku. Kulometem provrtat hlavu andělům v kostele, či samotnému Kristu. O klášteře nebo hřbitově původních obyvatel netřeba hovořit. Normalizace pro změnu zanechala na duši národa takové šrámy, že stádu přesycených nevadí mít za vůdce estébáky. Snad nebudeme nuceni zopakovat si dějiny. Dotknout se kostela ve Staré Vodě a vody ze studánky sv. Anny, bylo jako se napít živé vody ze studny paměti.

21.8.2018 SRPNOVÉ DĚNÍ V KAPELE (Jirka)

Srpnové dny jsme věnovali neméně důležité práci v dění kapely. S Čro2 jsme natočili letní vstup do časosběrného pořadu “Muž, který sází stromy”. Hemžení kůrovce střídalo myšlenky o vyčerpání ekosystémů lidskou nenasytností. Ve stadiu grafického zpracování je knížka básní a myšlenek s názvem Povřísla. Měla by vyjít společně s novým CD kapely, nejraději v poklidném podzimním čase. Osmičkový srpen jsem věnoval četbě a opakované návštěvě míst babického estébáckého běsnění. Bylo to symbolické a plodné v čase, kdy národ nezná cenu svobody. Hledání hrobů umučených, rozhovory s pamětníky akce Teror a nalézání smíření přineslo i píseň o Janu Bulovi, mladém muži, který skončil v propadlém břichu nenasytné rudé šelmy.

21.7.2018 až 28.7.2018 SHRNUTÍ (Jirka)

LÁZNĚ BOHDANEČ – pravidelný koncert v den pouti k Maří Magdaléně v barokním chrámě. PRAMENY NÍHOV – hudební festival spřátelené obce Níhov, nabízející rok od roku pestřejší ochutnávku okrajových žánrů. VÍRSKÉ VANUTÍ – festival pojmenovaný podle bylinného likéru prvorepublikové hospody u Šťastných. Setkání s kamarády jen pár metrů od Svratky, ve stínu skály Klubačice. CHVALKOV – zahradní altán domova seniorů. Vědomí pomíjivosti času. SVATÝ KÁMEN – planoucí oheň v srdci Novohradských hor. Dotek nitra země, bezčasí, milost. Hráli jsme písně z kdysi připravovaného alba Růže tajemná, které mělo celé patřit tomuto kousku zaslíbené země. Nedošlo na něj. Ale mně došlo, že tahle země je součástí mého všehomíru. SRPEN budeme věnovat sklizni plodů, dozrálých na kmeni našeho snažení. Pokud nebude Nebe jiného názoru, rádi bychom natočili nové CD a vydali sešitek slova a výtvarna.