Close

Novinky

14.3.2022 CENA BENZÍNU A ŽIVOTA (Jirka)

Jsou období, kdy by člověk nejraději po vzoru Otokara Březiny dobrovolně mlčel a žil svět uvnitř, k němuž by téměř nic nemělo přístup. Ale najednou v tom zklamání ze sebe, z lidského rodu přichází vědomí, že „zbraně“ slov a tónů nesmějí umlknout. Protiváha zla, manipulace, zrady a pokrytectví třeba za Ty, jež za naše pohodlí umírají na Ukrajině, nebo za ty prchající ženy s dětmi, na něž čekají úchylové, aby jejich nouzi odvlekli do bordelů. Všudypřítomná bezmoc mění se na výhodný kšeft a budoucí nenávist je zaseta. Ano, stačí si přečíst noviny z roku 39, 48, 68, 2022. Scénář bude pořád stejný. Jako lidé nejsme schopni většího posunu. Jsme jen beztvářné loutky, v rukou mocností, na jevišti světa. A co nového v kapele? Trochu odpočíváme, ale v šuflíku je mnoho nových písní a témat. Z brněnského rozhlasu přilétlo pozvání popovídat si nad novým CD. V ratíškovickém VH studiu je natočené melodrama Schwarzava aneb cesta řeky. Život jde dál. Neštěstí jedněch stojí tolik, co naše nechuť si něco odříct.

27.2.2022 PROSÍM, NEDĚLEJME ZE SEBE VĚTŠÍ PITOMCE, NEŽ JE NAŠE IMPOTENTNOST (Jirka)

Na Václavském náměstí se sešli lidé, a provolávali „SLÁVA UKRAJINĚ“. Fotili se, a zítra z kanceláře si svoje obrázky a názory olajkují. No co lze očekávat od Evropanů, kteří již drahno let neřeší nic jiného než jestli si dají pizzu z houbami či salámem, nebo ochutnají biovíno, či vegetariánské maso ze sóji, či jakého jsou pohlaví nebo vyznání. V tichosti jsme na těch všech lastminute dovolených a lyžařských sjezdovkách zapomněli, že nás žádné imaginárno ekonomického bezpečí není schopno ochránit před rozplynutím se blahobytu. Vlastně už nemáme jak pomoci sami sobě, natož sousední zemi, která se stává kořistí predátora a naše neodpověď mu otevírá cestu dál. Kdo z nás by delší dobu nocoval pod širým nebem, bez sprchy, masáže, sauny, internetu, v psychickém vypětí války, s pocitem jisté smrti? Ale nejspíš to není až tak zlé. Ještě máme finanční sbírky, podpisové archy, Člověka v tísni a hlavně možnost vybrat si z osmdesáti různých pohlaví. SLÁVA UKRAJINĚ.

22.2.2022 DEJTE MI S TÍM SPORTEM SVÁTEK (Jirka)

Ne náhodou pod rouškou čínských olympijských her, kde sportovci celého světa „sportují za mír“, ukázal demonstrativně sovětský svaz svoji neměnnost, neschopnost vzdát se mafiánské dobyvačnosti a pocitu supervelmoci. Na rubu dobře placené frašky novodobého gladiátorství a mediálního kultu vyvolených sportovců, je nesmírné psychické utrpení lidí na Ukrajině a okolí, již měsíce vystavených otázkám života a smrti. Rozumím, peníze a sláva nesmrdí. Měli jste historickou možnost celému světu ukázat, milí sportovci, že demokratické hodnoty a svoboda jsou veličinou, která vznikla z dlouhodobého procesu respektu k jinakosti a člověku. V tom je ten rozdíl. Jedni za to šli do gulagu, druzí vystoupají na bednu. Nemusím vás. Jsou věci, za které se nechodí i kdyby měl člověk pozbýt vše, pro co se dřel. Nebesa prosím, aby vdechly dech Ducha do hlav dočasných mocipánů světa. A těm, jež želí po „starých pořádcích“, nechť se v těchto dnech otevřou oči.

26.1.2022 ŽIVÝ KONCERT Z RÁDIA PROGLAS (Aleš)

V pondělí 24.1.2022 jsme odehráli živý koncert v rádiu PROGLAS v nově zbudovaném studiu na Olomoucké ulici v Brně. Záznam tohoto koncertu, který byl současně streamovaný prostřednictvím kanálu Yotube je možno nyní ze záznamu shlédnout ZDE

17.1.2022 POCTA BÁSNÍKU JANU ZAHRADNÍČKOVI MÁ ZHMOTNĚLOU PODOBU (Jirka)

Prorocké, dramaticky krvavé nebe vykreslilo podvečer nedaleko Vlčatína, v místech, kde v říjnu roku 1961 Pánu odevzdal duši Jan Zahradníček, básník, vizionář, mučedník. Zrovna ve chvíli, kdy jsme tudy projížděli do třebíčského studia započít práci na dlouho připravovaném CD zhudebněných básní, vnímali jsme tohle čarokrásné divadlo jako nesporné znamení Janovi přítomnosti a požehnání našemu dílu. Bylo to tak silné. Dvanáct nahraných písní a balík veršů nyní čeká na konečný mix a zvukové úpravy tak, aby se cca za 3 týdny písně nejprve objevily na stránkách kapely a necelý měsíc po té již graficky zpracované a vyrobené album bylo k dostání na koncertech, či si o něj šlo napsat a obratem přistálo ve Vašich rukou. A nyní poděkování. S velikou úctou, členům kapely že spolu můžeme v jednom duchu zažívat dar tvorby a setkávání se. Mistru zvuku Pavlu Dočkalovi, dvornímu zvukaři kytaristky Lenky Filipové, za citlivou práci a zázemí. Recitujícím hostům, Markétě Slámové a Janu Jakubu Medovi za vyznání vztahu k JZ. Grafičce Vendulce Němcové za neotřelé pojetí tématu. Vratislavu Tauberovi, hostujícímu trumpetistovi, se kterým nás pojí celoživotní přátelství a setkávání se v hudbě. Kláře Zahradníčkové za laskavý přístup k autorským právům. Farmě rodiny Němcových za finanční podporu vzniku CD. Nebesům největší dík, že zemi darovaly Jana Zahradníčka.