Close

Novinky

21.3.2019 ČRO VLTAVA – MUŽ, KTERÝ SÁZÍ STROMY (Jirka)

Rozhlasový časosběrný pořad je roční kronikou vztahu člověka k lesu, krajině, hudbě a slovu. Jako připomínku Dne lesů ho můžete vyslechnout ve čtvrtek 21. 3. ve 20 hod., v neděli 24. 3. ve 14 hod. nebo v archivu Čro Vltava.

21.3.2019 DOMAŠOV (Jirka)

V historickém jádru Domašova je krásný kostelík, fara a několik selských domů, coby kontrast rozpínající se vesnice do polí, všemožných nadkosmických sídel, hal na uskladnění nepotřeby a spěchající dálnice. Mnohý obraz soudobého venkova. O to cennější je nedělní odpoledne prožité v kruhu laskavých a v srdcích otevřených lidí. Děkujeme.

28.2.2019 VĚZNICE RAPOTICE (Jirka)

Téměř na den nelidského estébáckého umučení Josefa Toufara ve valdické věznici (1950), jsme se za branou vězení ocitli i my. Naštěstí v jiných dobách a za účelem, dalo by se říct, duchovního povzbuzení odsouzených. Byl to v mnoha směrech nevšední zážitek. A to nejen seznámením se s vězeňským prostředím, ale především poznáním, že v každém člověku je miska vah, která se každou vteřinou může svobodným rozhodnutím přiklonit tím či oním směrem. Nebývale pozorná a otevřená srdce posluchačů budou tím, co uchová se ve vzpomínkách na tento vpravdě sváteční koncert. Děkujeme pořadatelům za vlídné přijetí.

8.2.2019 TASOV (Jirka)

V neděli 10.2. uplyne 58 roků od smrti básníka Jakuba Demla. Vzpomeneme na něj (nebojte se, nebude to minutou ticha) společně se slezskými básníky Ondřejem Hložkem a Radkem Toušem a také s písňovým badatelem Sudet Petrem Linhartem v klubu tasovské hospody U Dalasa v pátek 8.2. v 19 hod.

2.2.2019 ŽERNŮVKA (Jirka)

Tane mi často v mysli, proč se zrovna tahle místa v době půlstoletí stala součástí velikého příběhu. Či spíše dějištěm věcí neuchopitelných a jindy tolik bolestných. Jakoby se odjakživa neustále opakoval jeden scénář v různých kulisách. Chtít pochopit život Demlův, Reynkův, Březinův, Zahradníčkův a mnohých dalších, nebo třeba rozkrýt význam bolesti babického teroru nejspíše nikdy bezezbytku nepůjde. Cosi zůstane ukryto před zrakem člověka právě v oné zvláštní perspektivě Vysočiny. Jedním z těchto nezodpovězených míst je bývalý internační tábor v Žernůvce, kam Vás, přemýšlející, zveme.
Loading...