Close

Novinky

5.9.2024 KDE HLEDAT ŽIVOU VODU? (Jirka)

Oslava 15 roků společné hudební cesty se zázračně protnula v kostele Božího milosrdenství ve Slavkovicích u Nového Města na Moravě. Na křižovatce poutnických cest, v místě střežícím vyvěrající pramen zjevených poselství sv. Faustině Kowalské, v opomenutém koutě Vysočiny, kde se čas počítá opadaným listím starých javorolipových alejí, v mém alter domově. Tohle místo proměňuje, promlouvá, očišťuje, ulehčuje, naplňuje, uzdravuje a rozechvívá tiše tepoucím srdcem. Obejme Vás a nepustí.
Křížovou cestou vycházíte na větrem udýchané návrší, kde rozevírá paže kříž, nárožní kámen budoucí meditativní zahrady a stromové katedrály. Jen ticho, hvězdné nebe a rozcuchaný obzor Vysočiny.
Nejen 6.10. naleznete ve Slavkovicích široce otevřenou náruč. V 15 hodin začne v prostoru před kostelem poutní mše svatá. V 17 hodin pokračuje program naším koncertem přímo v kostele, pod obrazem srdce Božího milosrdenství.

Dovolte mi vyprahlou vsuvku. Píše se rok 2024 a zatímco si svazáci a tiší poklonkovači komunistické krutovlády užívají tučných důchodů, soud začal projednávat „případnou“ rehabilitaci mučedníka Josefa Toufara.

Na vrcholu léta děkujeme do Pohledu u Havlíčkova Brodu, Hlubokých Dvorů u Blanska, na architektonický klenot Uherčického zámku do míst, kde řeka Dyje tvoří státní hranici s Rakouskem. Za lahodný štrůdl a výživné slovo do Doubravníku, odkud Svratka spěchá přes říční balvany pod Sokolí skálu.

Hudba je živá voda. Vroucí modlitba emocí. Pramen, ke kterému vede nelehká cesta. Přeji všem zúčastněným v soukolí kapely touhu pracovat a odvahu volit nesnadné cesty. Děkuji za krásný čas.

31.7.2024 FOLKOVÉ PRÁZDNINY V NÁMĚŠTI NAD OSLAVOU (Jirka)

Téměř domácí trio lesníka Jiřího Nohela hrávalo dříve pod názvem Žalozpěv. Přejmenováním na Listověj se jeho lyrika ovšem nezměnila. Jiřího považuji za jednoho z nejzajímavějších básníků Vysočiny s krásnými obrazy a popisy jednotlivých míst. Z jeho písniček vystupuje Vysočina jako tajemná krajina oslnivých jar, krátkých žhavých letních měsíců, mlhavých podzimů i šedé dlouhé zimy. V Listověji ovšem působí kapelník jako autor, který zhudebňuje básníky 20. století. Do zajímavých melodií i harmonií tak obléká básně Reynka, Zahradníčka, Renče, Skácela a dalších. Z každého tónu i z každé pomlky je slyšet hlavní rys tvorby Listověje – pokora.

Děkujeme za vzletná slova hudebnímu dramaturgovi „malých scén“ v rámci festivalu Luďkovi Strašákovi. Ale hlavně za to, že tak zajímavý festival žije, rozvíjí se a je hlubinou hudebního hledačství. V české kotlině si veřejnost pod slovem folk zpravidla okamžitě představí partu opékačů buřtů, sladkou popakustickou hudbu přesouvající se s nastávajícím víkendem do dalšího města, nebo rovnou Honzu Nedvěda. Opak je pravdou. V Náměšti lze objevit mnoho hudebních fúzí a nečekaných cest do niter originálních hudebních osobností. Pro mě jí letos byl Janek Běťák coby autor niterné poezie. A strhující koncert Marie Putnerové.

28.7.2024 PODKRKONOŠSKÁ HUDEBNÍ POUŤ (Jirka)

Vesnička Dubenec a domácí atmosférou prostoupený penzion Na faře se stal výchozím bodem naší hudební návštěvy tohoto koutku vlasti. Místo nebylo vybráno náhodou. Posledních 10 roků života a odchod do Boží náruče zde společně se svým bratrem Bernardem prožila stigmatizovaná Anička Tomanová. Dívka, o jejímž životě jsme před časem zpívali v jedné z písní a na koncertech zmiňovali její přímluvnou uzdravující moc. Na večerním hodokvasu začala neodbytně blikat žárovka osvětlení. Někdo z nás vyslovil: „Dnes je Anny, Anička má svátek.“ Pozvednuté půllitry na počest Aniččina svátku rozlily v místnosti nebývale pokojnou atmosféru. Možná to byla náhoda, ale na ty nevěřím.
S poděkováním zdravíme do Bílé Třemešné. Jako bychom přinesli zvěst do místa, kde nyní v čase nadbytku, lidé zapomněli na vše podstatné.
V klášteře v Žirči jsme si již po druhé mohli hmatatelně uvědomit, jakým darem je lidské zdraví. Děkujeme za pozvání s vědomím nezměrné oběti všech, kdo pečují o těžce nemocné.

24.7.2024 TAJEMSTVÍ ZVONŮ (Jirka)

Zemská deska žulového masivu sklouzla na pískovcovém podloží a zastavila se za kostelem ve Vrbatově Kostelci. Spíše tomu bylo naopak. Geologické zlomy a žulové lomy vytváří neopakovatelná zákoutí pozapomnělého kraje Železných hor.

Puklice Petrovice. Návrat do středověkého kostelíku nad údolím řeky Jihlavy. Vedro k zalknutí, veliká bouřka.

Lysá nad Labem. Neznámý strom Nahovětvec vysazený na farní zahradě hrabětem Šporkem. Rovinaté Polabí.

Náměstí ve Velkém Meziříčí. Souzvuk tiché hudby a velkého prostoru.

Maňová. Vtělení se do starých venkovských muzikantů hrajících večer na návsi pod lipami. Žně a maliny voní do vsi, mladé vlaštovky pozorně poslouchají každou píseň, jiřičky hledají alikvóty tónů.

Chrám sv. Jakuba v Poličce. Nezapomenutelný dotek historie a vznešenosti. Veliká návštěvnost, mohutný dozvuk, pohostinnost letní Vysočiny.

Na začátku každého koncertu zvučící zvony v tónině připravené písně. Jakoby existovala náhoda nebo byl přítomný Duch prostupující všechny a všechno pod nebesy.
Děkujeme.

8.6.2024 NEKONEČNÉ DLOUHÉ MOŘE (Jirka)

Pokud Vás cesty svedou na pomezí vinicemi porostlého moravského Slovácka a bezbřehé obilnice jižního cípu Hané, přesněji do kraje napoleonské války za Slavkovem u Brna, nasyťte svoji lačnící duši návštěvou místa velkých zázraků. Kopec Lutršték s kaplí Panny Marie Bolestné a nedalekou zázračnou studánkou nad obcí Němčany Vás přinejmenším naplní úžasem nad krásou člověku svěřené země. Výhledem do vlnící se krajiny prehistorického moře až k útesům Drahanské vrchoviny se ocitnete v jiném světě s jinou optikou vnímání času. Z mořského dna vystupují dávné ostrovy Mánerovské vrchoviny, teplomilné Větrníky i v dálce ležící žena jménem Pálava. Starý sad květnatých luk a roztroušených zpívajících lip mě přiměl po příjezdu na místo vzít do rukou kytaru a hlasem, tou nejvroucnější modlitbou, vyzpívat všechen údiv ze Stvoření. Děkujeme za setkání s tímto místem všem přítomným otevřeným srdcím. V kronice našich hudebních cest je koncert zapsán velmi zdobným písmem.